Bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimalle Rails ( Ruby on Rails ) öğrenmek için bir ön araştırma yapıyorsunuzdur. Sizler için naçizane birkaç tavsiyede bulunmak istedim.

Öncelikle size birkaç sorum olacak.

Programlama Bilgisine Sahip Misiniz ?

Ruby on Rails, Ruby programlama dili için bir framework dür. ( çatı veya çerçeve diye çevirenler var )

Bina yapmak için temel atmakla başlanıyorsa, bir uygulama yapmak için de ilk olarak programlama öğrenmek o kadar uygun olacaktır.

Programlama bilgisine en azından temel seviyede sahip değilseniz ilk olarak tavsiyem yazının buradan sonraki kısmını okumadan önce amacınız öncelikle programlama temellerini öğrenmek olmalıdır. Bu konu Ruby on Rails öğrenmekten çok daha temel bir konu olduğu için bu konu hakkında daha önce birçok yazılar yazılıp çizilmiştir. Ufak bir internet araştırmasıyla sizi bu konuda yönlendirecek kaynaklara ulaşabilirsiniz.

Programlama temellerine sahipseniz aşağıdaki soruyla devam edelim.

Ruby Programlama Dili Temellerine Sahip Misiniz ?

Nasıl ki Programlama temellerini öğrenmek bir binanın inşasındaki temel atmaya benzerse, Ruby on Rails uygulamaları oluşturmak için Ruby programlama dilini en azından temel seviyede bilmek o binanın kolon ve kirişlerini dikmek gibidir.

Ruby hakkında temel bilgilere sahip değilseniz, basit Ruby uygulamaları yazabilecek seviyede değilseniz bu aşamada da öncelikle Ruby öğrenmeniz gerekmektedir. Bu konuda da internet araştırmasıyla daha önce yazılmış içeriklere ulaşabilirsiniz.

(Sanırım yazının bu kısmına kadar tek yaptığım sizi internetten araştırmaya sevk etmek oldu, ama maalesef durum böyle, nasıl ki tasavvufta bir mertebeye ulaşmak için çok sayıda kapıdan geçmek gerekiyorsa, bu konuda da aşama aşama öğrenerek ilerlemek gerekiyor)

Ruby ile temel programlama yeteneğine sahipseniz asıl konuya geçelim.

Ruby on Rails Öğrenmek İçin Hangi Yol İzlenmeli ?

Ben daha önce birkaç defa Rails öğrenmek için niyetlendim. Genel anlamda bu gibi şeylerin kendi “guide” (rehber) ları çok sıkıcı olur. İnsanlara itici gelirler. Bu yüzden Ruby on Rails Guide larına pek yanaşmadım.

İnternette çokça videolar, bloglar, makaleler, Türkçe içerikler var Rails öğrenmek için. Ancak araştırmayı biraz daha ilerletince bu bahsettiğim blog, video, makale ve Türkçe içeriklerin güncel olmadıkları , en azından Rails sürümünün eski olduğunu, düşük Ruby sürümlerindeki kullanımların olduğunu gördüm.

Aslında eski de olsa bu kaynaklar işe yarıyordu. Çünkü Ruby ve Rails sürümleri önceki sürümlerde yazılanları genel anlamda destekler.

(Bundan kastım örneğin Python öğrenmek isterseniz Python 2 ve Python 3 diye ikiye ayrılmış olduğunu görürsünüz. Ama Python 2 ile yazılan programlar Python 3 ile veya tam tersi Python 3 ile yazılanların Python 2 ile çalışmadığını görürsünüz. Ruby de durum böyle değildir. Genel olarak eski Ruby versiyonuyla yazılan programlar yeni bir Ruby versiyonuyla sıkıntısız çalışır)

Ama en yenisi ve en kolayı varken eskilerle uğraşmak pek akıl kârı olmayacaktır. Bu yüzden hem en yeni, hem de en doğru kullanımların öğretildiği, dili sade, akıcı, örnekler üzerinden ilerleyen, başta basit bilgilerle başlayıp daha özelleşmiş konulara kadar değinen Ruby on Rails in kendi “guide” yani klavuzundan öğrenmenizi tavsiye ederim.

Ruby on Rails Guides adıyla http://guides.rubyonrails.org/ adresinde konu konu anlatılan İngilizce klavuzları Getting Started with Rails konulu klavuzdan başlayarak okursanız Rails’i temel istekleri karşılayabilecek seviyede öğrenmiş olacaksınız.

Kılavuzları Okuma Sırası

http://guides.rubyonrails.org/ adresinde klavuzlar konulara göre ayrılmıştır.

En başta Start Here ardından Models sonrasında Views , Controllers , Digging Deeper, Extending Rails … diye uzayan konu başlıklarını göreceksiniz.

Eğer buradaki linklendirme sırasına göre okursanız daha Models başlığının 2. konusu olan “Active Record Migrations” başlıklı kılavızda hayatı sorgulamaya başlarsınız.

Burada dikkat etmeniz gereken, öncelikli başlıklarınız Start Here, Models, Views ve Controllers olmalıdır. Daha aşağıda kalan başlıklar tabiri caizse “sonraki iş” tir.

Yukarıda bahsettiğimiz başlıkların da alt başlıklarını sırasıyla okumamalısınız.

İlk olarak incelemeniz gerekenler bu başlıklarda da en üstte yer alan “Basics” ve “Overwiew” ile biten alt başlıklardır.

Eğer bu bahsettiğim sıra ile Ruby on Rails resmi klavuzunu dikkatlice okuyup incelerseniz az önce de dediğim gibi Rails ile uygulamalar yazmaya hazır olacaksınızdır.

İyi okumalar :)